szentlélek_regesz11
szentlélek_regesz17
szentlélek_regesz13
szentlélek_regesz09

2015 áprilisában Batizi Zoltán régész vezetésével feltárás kezdődött az új templom kijelölt helyén. A munkák során megtalálták Veresegyház középkori maradványait. A váci Tragor Ignác Múzeum munkatársa szerint a hallatlan gazdag lelőhelyen 100-nál is több ezüst és bronzérmét találtak. Két ház körvonalai rajzolódtak ki a munka során. A fellelt tárgyakat Vácon restaurálják.

A kisfilmből megtudjuk, hogy a legrégebbi feltárt pénzérme III. Béla korából származik. Azonosítottak török pénzeket is a hódoltság idejéből valamint Rákóczi kori pénzérméket. Ékszertöredékek, kályhamaradványok, buzogánytöredékek gazdagítják a leletet.

dr Varga Kálmán tanulmánya a Szent Erzsébet templomban lezajlott régészeti feltárásról   elolvasom! >

A kisfilmből megtudjuk, hogy a Szentlélek templom helyén talált legrégebbi feltárt lelet egy szkíta nyílhegy, Krisztus előtt többszáz évvel keletkezhetett.

A feltárás 12. századi településrészleteket is talált, 2-3 épületet az 1500-as évekből, valamint gazdag tárgyleleteket, földbeásott pincéket, szemetesgödröket a 18. századból.

Tovább az építészeti tervekhez   Megnézem! >